neli |
Administrator |
|
|
Dołączył: 09 Paź 2005 |
Posty: 189 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/10
|
Skąd: Gdynia |
|
|
|
|
|
|
HISTORIA:
wczarek szkocki długowłosy – Collie rough - należy do grupy psów pasterskich (zdj. 1), a jego pochodzenie nie jest do końca jasne. Najprawdopodobniej wywodzi się on od starożytnych psów pasterskich (z terenu Afryki płn.) przywiezionych na wyspy brytyjskie przez Rzymian. Psy te jako nieprzystosowane do chłodniejszego klimatu wyspy, krzyżowano z mniejszymi psami pilnującymi stad bydła i koni, o nieprzemakalnym krótkim, lecz gęstym i szorstkim włosie.
ilka różnych typów psów pomagających pasterzom (Smithfield, Old Welsh Grey,Welsh Blue Grey, Welsh Hillman, Black and Tan, Scotch Collie, Irish Collie, Lowland Collie oraz Highland Collie) wykształciło się w obecnej Wielkiej Brytanii, Szkocji i Irlandii, a duża migracja ludzi sprawiła, że wymieszały się one z czasem w zależności od ukształtowania terenu i zakresu pracy jaką wykonywały. Te rodzime psy owczarskie dały w rezultacie cztery różne typy psów, z których powstały cztery odrębne dziś rasy Collie - Rough, Smooth, Border i Bearded.
azwa rasy – Collie wywodzi się z różnych źródeł. W dialekcie celtyckim wszystko co jest użyteczne nazywa się collie - w Szkocji po dziś dzień wiele sprzętów na farmach jest poprzedzona słowem collie. „Col” to także w języku anglo-saksońskim „czarny” – takiej maści były też pierwotne owczarki szkockie (czarne, czarno-białe, czarno-podpalane).
Zdj. 2
rzez setki lat collie współpracowały ze szkockimi pasterzami. Musiały być bardzo pojętne, odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe i zdolne do długotrwałego posuwistego biegu. Ze względu na specyficzne warunki wypasu owiec w Szkocji, górzyste i często mało dostępne obszary wrzosowisk, musiały być też bardziej samodzielne niż ich kontynentalni kuzyni, pracujący na otwartych i zagospodarowanych terenach. Wymagano od nich świetnej orientacji w terenie, gdyż odszukiwały zagubione w górskich wąwozach owce i samodzielnie doprowadzały je do stada.
sy z tamtego okresu różniły się eksterierem od hodowanych obecnie. Były niższe, miały szerszą i krótszą kufę i wyraźniej zaznaczony przełom czołowy (zdj. 2) – przypominały dzisiejsze Border Collie. Przypuszcza się, że ówczesne owczarki krzyżowano z seterami szkockim i irlandzkimi, nowofundlandem oraz chartem rosyjskim. Do dziś zdarzają się psy cechujące się typową charcią głową, – co jest w tej rasie uważane za wadę. Psy pracujące na niżej położonych terenach, miały krótką, przylegającą i szorstką szatę. Z odmiany tej w późniejszym okresie wyodrębniono rasę odrębną rasę owczarka szkockiego krótkowłosego (Collie smooth).
Zdj. 3 Ch CHRISTOPHER ur. 1887 r.
a wystawie Birmingham, w 1860 r. po raz pierwszy zaprezentowano owczarki szkockie długowłose. W tym okresie rozpoczął się też szybki rozwój rasy. Niewątpliwie przyczynił się do tego także fakt, iż królowa Wiktoria była wielką miłośniczką tych psów. Pojawiła się odmiana psów o umaszczeniu śniadym i marmurkowym, a rasa bardzo zyskała na popularności. W 1871 r. pojawił się legendarny śniady OLD COCKIE. Ponieważ barwa śniada jest barwą dominującą psy o tym umaszczeniu w krótkim okresie stały się bardzo liczne. Pierwszym wystawowym collie o umaszczeniu blue-merle był urodzony w 1873 r. SCOT . W latach 80-ych XIX w. psy o tym umaszczeniu były już rzadkością, podczas gdy pół wieku wieku wcześniej było to jedno z najbardziej rozpowszechnionych umaszczeń. Za sprawą licznych importów collie stały się bardzo liczne i popularne w Stanach Zjednoczonych.
ierwsze owczarki szkockie długowłose pojawiły się w Polsce w latach 20-tych XX w. Jednak były one raczej nieliczne i ciężko mówić o prawdziwej, planowej hodowli. W wyniku II wojny światowej i późniejszej izolacji od światowej kynologii, jakość pogłowia tej rasy była bardzo niska. W latach 70-ych za sprawą importów z Czechosłowacji, zwiększyła się ilość owczarków szkockich pokazywanych na wystawach i powstały pierwsze większe polskie hodowle.. Jednak psy w typie zachodnioeuropejskim, pojawiły się dopiero pod koniec lat 80-ych. i w latach 90-ych.
WZORZEC:
ygląd ogólny
Collie powinien wywierać natychmiastowe wrażenie jako pies o wielkiej urodzie, pozostający w nienaruszonej godności, bez żadnej dysproporcji odnośnie całości.
harakterystyka
Aby umożliwić collie wypełnianie naturalnej skłonności do pracy pasterskiej, jego fizyczna struktura powinna być na pograniczu siły i aktywności, wolna od niezgrabności i bez śladu ociężałości. Ekspresja, jeden z najważniejszych punktów, jest uzyskana przez perfekcyjną równowagę i połączenie czaszki i wielkości czoła, kształtu, koloru i umiejscowienia oczu, właściwej pozycji i noszenia uszu.
emperament
Collie powinien mieć przyjacielskie nastawienie, bez śladu nerwowości czy agresywności.
Zdj. 1 Owczarek szkocki długowłosy - maść śniada.
łowa i czaszka
Prawidłowa głowa jest bardzo ważna i musi być proporcjonalna do wymiaru psa. Patrząc z przodu lub z boku głowa przypomina dobrze stępiony, gładki klin. Czaszka płaska, boki zwężają się stopniowo i gładko od uszu do końca czarnego nosa, bez wystających kości policzkowych czy ściśniętej kufy. Widziana z profilu, linia pokrywy czaszki i grzbiet nosa, tworzą dwie równoległe proste linie równej długości, podzielone przez nieznaczny, jedna zauważalny stop. Środkowy punkt między wewnętrznymi kącikami oczu (który jest środkiem właściwie umiejscowionego stopu) jest środkiem równowagi na długości głowy. Koniec gładkiej, dobrze zaokrąglonej kufy jest tępy, nigdy kwadratowy. Żuchwa mocna o wyraźnym zarysie. Głębokość czaszki, od brwi do dolnej szczęki, nigdy nie może być nadmierna (na wskroś).
ęby
Zęby duże, dolne siekacze zachodzą ściśle na górne; nieznaczna szczelina nie stanowi poważnej wady. Żuchwa silna, wyraźnie wyrzeźbiona, niezbyt duża.
czy
Są one ważną cechą i nadają psu słodki wyraz. Powinny być średniej wielkości (nigdy bardzo małe), osadzone nieco skośnie, kształtu migdałowego, koloru ciemnobrązowego, z wyjątkiem osobników merle, u których oczy (jedno lub oba) są czasami niebieskie lub niebiesko nakrapiane. Wyraz pełen inteligencji, z szybkim, uważnym spojrzeniem kiedy słucha.
szy
Powinny być małe i osadzone ani niezbyt blisko na szczycie głowy, ani za bardzo na jej bokach. W stanie odprężenia skierowane do tyłu, w stanie napięcia zaś skierowane do przodu i noszone półstojące z końcami, w jednej trzeciej załamanymi w sposób naturalny do przodu.
ułów
Powinien być nieco dłuższy niż wysokość. Grzbiet mocny, z delikatnym wzniesieniem w okolicy lędźwiowej, klatka piersiowa głęboka, średnio szeroka tuż za łopatkami, żebra dobrze wysklepione.
Zdj. 1 Owczarek szkocki długowłosy - maść tricolor.
zyja
Szyja powinna być muskularna, mocna, dobrej długości, ładnie wygięta.
rzód
Łopatki pochylone i dobrze ukątowane. Przednie łapy powinny być proste i muskularne. Łokcie nie wykręcone ani na zewnątrz, ani do środka.
ończyny tylne
W udzie muskularne, suche i żylaste; podudzie z dobrze ukątowanym stawem kolanowym. Stawy skokowe niskie i silne.
apy
Powinny być kształtu owalnego, z silnymi podeszwami. Palce zakrzywione łukowo, ustawione blisko siebie. Palce łap tylnych mniej wysklepione.
uch
Ruch jest dla tej rasy charakterystyczny. Prawidłowo zbudowany pies nigdy nie stawia łokci skierowanych na zewnątrz, choć będąc w ruchu, łapy stawia stosunkowo blisko siebie. Plątanie, krzyżowanie, chód toczący, są wysoce niepożądane. Tylne kończyny oglądane od tyłu, od kolan do ziemi mają być równoległe, powinny być one silne i stanowić siłę napędową. Ruchy psa powinny być płynne. Długi krok jest pożądany, lecz powinien być lekki, nie zdradzający wysiłku.
gon
Powinien być długi, z kością sięgającą co najmniej do stawu skokowego. W stanie spokoju opuszczony, lecz przy końcu z lekką "fajką" ku górze. W czasie podniecenia może być noszony wysoko, lecz nie powyżej grzbietu.
zata
Powinna być bardzo gęsta i pasować do zarysu psa. Włos okrywowy prosty i szorstki w dotyku, podszycie miękkie, puszyste i bardzo gęste, tak że niemal ukrywa skórę. Grzywa i kryza bardzo obfite. Sierść na części twarzowej gładka, również na uszach, ale u ich podstawy obfita. Na kończynach przednich obfite pióra, kończyny tylne również obficie porośnięte powyżej stawu skokowego, poniżej niego zaś gładkie. Ogon bardzo bogato owłosiony.
Zdj. 3 Owczarek szkocki długowłosy - maść blue-merle.
maszczenie
* MAŚĆ ŚNIADA (zdj. 1): wszelkie odcienie od jasnozłocistego do ciemno-mahoniowego lub śniada przyciemniona. Kolor słomkowy lub kremowy jest niedopuszczalny.
* MAŚĆ TRÓJBARWNA (TRICOLOR zdj. 2): podstawowy kolor czarny z podpalaniem o jaskrawym odcieniu rudego na kończynach i głowie. Odcień rudawy barwy włosów okrywowych nie jest dopuszczalny.
* MAŚĆ MARMURKOWA (BLUE-MERLE zdj. 3): o przewadze koloru niebiesko-popielatego nakrapianego i marmurkowanego czernią. Pierwszeństwo ma maść z jaskrawym, czerwono-rudym podpalaniem, lecz jego brak nie stanowi wady. nie są dopuszczalne duże czarne łaty, kolor łupkowy lub odcień rudawy w owłosieniu okrywowym albo w podszyciu.
We wszystkich wyżej wymienionych maściach mogą występować w mniejszym lub większym stopniu białe znakowania. Prawidłowe są następujące znakowania: całkowicie lub częściowo biały kołnierz, biała kamizelka, białe znaki na kończynach i palcach oraz biały koniec ogona. Morze być też strzałka na grzbiecie nosa lub na głowie, albo w obu tych miejscach.
zrost
psy: 56-61 cm w kłębie, suki: 51-56 cm (mierzone w w kłębie)
ady
Długość głowy nieproporcjonalna do tułowia; cofnięte czoło lub nieharmonijna głowa; słaba, ostra kufa; wysklepiona czaszka; wydatna kość potyliczna; wypukłe policzki i grzbiet nosa wklęsły lub garbonos; przodozgryz; tyłozgryz; okrągłe lub jasne oczy; płaski lub krępy tułów; strome łopatki lub stawy skokowe; luźne łokcie; krzywe przedramię; krowia postawa tylnych kończyn; łapy duże, luźne, zajęcze, ustawione podsiebnie lub odsiebnie; długie, słabe śródręcza; krótki ogon, złamany lub wychylony na boki, lub noszony powyżej grzbietu; stojące lub nisko osadzone uszy; miękka, bawełniana szata, słaby podszerstek; nerwowość, agresja.
WAGA!
Samce muszą mieć widoczne dwa normalne jądra, znajdujące się w mosznie
CHRAKTER:
ażdy, kto choć chwilę przebywał w towarzystwie owczarka szkockiego bardzo szybko ma okazję przekonać się jak wspaniały ma on charakter. Bo collie to nie tylko piękny i bardzo elegancki pies ale też wspaniały, bezkonfliktowy towarzysz .
Zdj. 1 Skok przez stacjonatę w wykonaniu tricolora
est to pies bardzo inteligentny i pojętny lecz przy tym wrażliwy. Nie znosi brutalnego i ostrego traktowania, a doskonałe rezultaty szkoleniowe osiągnąć można z nim tylko łagodnym, lecz konsekwentnym postępowaniem. Nie nadaje się dla ludzi nerwowych, wybuchowych lub co gorsza stosujących względem psa przemoc. Dzięki swojej pojętności, doskonałej pamięci i chęci pracy, bez problemów może być szkolony na Psa Towarzyszącego. Pod obfitą szatą kryje się pies o zgrabnej i umięśnionej sylwetce, dlatego z powodzeniem można z nim brać udział w różnych psich sportach (agility zdj. 1, flyball). Pamiętać trzeba, że rasa ta, jeśli nie zapewnimy psu wymaganej ilości ruchu, ma niestety tendencję do tycia. Dlatego owczarki szkockie muszą mieć codzienną możliwość swobodnego „wybiegania się”.. Collie jest wspaniałym i niezmordowanym towarzyszem pieszych, rowerowych i konnych wypraw, lubi także górskie wycieczki.. Psa poniżej roku nie należy jednak zbytnio forsować, ze względu na ryzyko obciążenia, rozwijających się jeszcze, stawów. Na spacerach raczej nie ma skłonności do oddalania się od przewodnika przez co jest niekłopotliwym towarzyszem.
Zdj. 2 Hacker demonstruje swoje przyjacielskie nastawienie do pewnego terierka
ies o prawidłowej psychice powinien być opanowany i nie nadpobudliwy o przyjacielskim nastawieniu (zdj. 2). Zdarzają się niestety psy nerwowe i strachliwe lub co gorsza agresywne co uznawane jest za dużą wadę. Ważne jest aby collie nie był izolowany od otoczenia. Jest to rasa bardzo towarzyska i doskonale znajdująca swoje miejsce w życiu rodziny. Szczeniaka trzeba zacząć jak najwcześniej prawidłowo socjalizować. Piesek, który ma już wszystkie wymagane szczepienia, powinien nam towarzyszyć w najróżniejszych sytuacjach i miejscach – w samochodzie, w tramwaju czy autobusie, w centrum miasta, na dworcu kolejowym, w lesie. Powinien poznawać inne psy i nowych ludzi.
stosunku do innych psów collie jest nastawiony przyjacielsko i nie prowokuje bójek, jednak zaatakowany broni się. Wobec innych zwierząt domowych takich jak koty, króliki, świnki morskie zachowuje się przyjacielsko lub obojętnie. Kolaki bardzo mocno przywiązują się do właściciela i uznają jego zwierzchnictwo w „stadzie". Nie wykazują skłonności dominacyjnych. Jest to typowy pies rodzinny, delikatny w stosunku do dzieci. Owczarki szkockie to psy z temperamentem, zawsze chętne do zabawy. Są bardzo towarzyskie, ale nie uciążliwe i nie narzucające stale swojej obecności domownikom.
PIELEGNACJA:
ażdy, kto choć chwilę przebywał w towarzystwie owczarka szkockiego bardzo szybko ma okazję przekonać się jak wspaniały ma on charakter. Bo collie to nie tylko piękny i bardzo elegancki pies ale też wspaniały, bezkonfliktowy towarzysz .
Zdj. 1 Skok przez stacjonatę w wykonaniu tricolora
est to pies bardzo inteligentny i pojętny lecz przy tym wrażliwy. Nie znosi brutalnego i ostrego traktowania, a doskonałe rezultaty szkoleniowe osiągnąć można z nim tylko łagodnym, lecz konsekwentnym postępowaniem. Nie nadaje się dla ludzi nerwowych, wybuchowych lub co gorsza stosujących względem psa przemoc. Dzięki swojej pojętności, doskonałej pamięci i chęci pracy, bez problemów może być szkolony na Psa Towarzyszącego. Pod obfitą szatą kryje się pies o zgrabnej i umięśnionej sylwetce, dlatego z powodzeniem można z nim brać udział w różnych psich sportach (agility zdj. 1, flyball). Pamiętać trzeba, że rasa ta, jeśli nie zapewnimy psu wymaganej ilości ruchu, ma niestety tendencję do tycia. Dlatego owczarki szkockie muszą mieć codzienną możliwość swobodnego „wybiegania się”.. Collie jest wspaniałym i niezmordowanym towarzyszem pieszych, rowerowych i konnych wypraw, lubi także górskie wycieczki.. Psa poniżej roku nie należy jednak zbytnio forsować, ze względu na ryzyko obciążenia, rozwijających się jeszcze, stawów. Na spacerach raczej nie ma skłonności do oddalania się od przewodnika przez co jest niekłopotliwym towarzyszem.
Zdj. 2 Hacker demonstruje swoje przyjacielskie nastawienie do pewnego terierka
ies o prawidłowej psychice powinien być opanowany i nie nadpobudliwy o przyjacielskim nastawieniu (zdj. 2). Zdarzają się niestety psy nerwowe i strachliwe lub co gorsza agresywne co uznawane jest za dużą wadę. Ważne jest aby collie nie był izolowany od otoczenia. Jest to rasa bardzo towarzyska i doskonale znajdująca swoje miejsce w życiu rodziny. Szczeniaka trzeba zacząć jak najwcześniej prawidłowo socjalizować. Piesek, który ma już wszystkie wymagane szczepienia, powinien nam towarzyszyć w najróżniejszych sytuacjach i miejscach – w samochodzie, w tramwaju czy autobusie, w centrum miasta, na dworcu kolejowym, w lesie. Powinien poznawać inne psy i nowych ludzi.
stosunku do innych psów collie jest nastawiony przyjacielsko i nie prowokuje bójek, jednak zaatakowany broni się. Wobec innych zwierząt domowych takich jak koty, króliki, świnki morskie zachowuje się przyjacielsko lub obojętnie. Kolaki bardzo mocno przywiązują się do właściciela i uznają jego zwierzchnictwo w „stadzie". Nie wykazują skłonności dominacyjnych. Jest to typowy pies rodzinny, delikatny w stosunku do dzieci. Owczarki szkockie to psy z temperamentem, zawsze chętne do zabawy. Są bardzo towarzyskie, ale nie uciążliwe i nie narzucające stale swojej obecności domownikom. |
|