Nasze Kochane Psy :D
Wszystko o naszych kochanych psach :)
Forum Nasze Kochane Psy :D Strona Główna
->
Zdrowie
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Wybierz forum
O Forum
----------------
Nowości o Forum
Forum
Rasy
----------------
Grupa I
Grupa II
Grupa III
Grupy IV
Grupa V
Grupa VI
Grupa VII
Grupa VIII
Grupa IX
Grupa X
Kundelki
Dbamy o nasze psy
----------------
Zdrowie
Pielęgnacja
Żywienie
Szkolenie, Tresury......
----------------
Szkolenie i Tresura
Wychowanie
Wystawy, Hodowle
----------------
Wystawy
Hodowle psów
I inne
----------------
Kawały i Dowcimy
Off topic
Tęczowy mostek
Poznajmy się :D
Zdjęcia
Forum Nasze zwierzaki
Beaglowe forum
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Ania
Wysłany: Śro 13:08, 28 Gru 2005
Temat postu: Dyskopatia jamników
Dyskopatia jamników
Ze względu na swoją specyficzną budowę anatomiczną, mając stosunkowo za długi tułów w stosunku do swoich krótkich kończyn, często jamniki zapadają na chorobę zwaną porażeniem jamniczym. Choroba ta, zwana również dyskopatią jest wynikiem zwyrodnienia tarczki międzykręgowej doprowadzającego do wypądnięcia lub przemieszczenia jądra miażdżystego pomiędzy kręgami. Wskutek tego dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy i co za tym idzie, obserwuje się silny ból i rożnego rodzaju zaburzenia w ruchu.
Wypadnięcie "dysku" może dotyczyć odcinka szyjnego kręgosłupa. Obserwuje się wtedy ból okolicy szyi i karku. Pies taki ma nisko opuszczoną głowę, często piszczy i skomli z bólu.
Zmiany mogą również dotyczyć zarówno odcinka piersiowego jak i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Początkowo obserwuje się proste objawy jak niechęć czy ból podczas pokonywania schodów. Pies może mieć problemy ze wskakiwaniem na fotel i często reaguje popiskiwaniem i jękiem kiedy bierze się go na ręce. Obserwuje się przy tym osowiałość oraz brak apetytu.
W zależności od poziomu zaawansowania zmian, może dochodzić do poważnych zaburzeń w chodzeniu aż do całkowitego porażenia. Porażenie może dotyczyć jednej pary konczyń a nawet wszystkie cztery.
W niektórych przypadkach, oprócz porażenia kończyn, może dochodzić do zatrzymania moczu czy zaburzeń w oddawaniu kału.
Niestety często właściciele bagatelizują pierwsze objawy i rzadko kiedy pies z porażeniem trafia do lekarza weterynarii w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów. Ma to kolosalne znaczenie gdyż jedynie przeprowadzona operacja w ciągu tych 2 dób daje najlepsze efekty.
Częściej jednak wybieramy leczenie nieoperacyjne podczas którego przede wszystkim ograniczamy ruch zwierzęcia. Mówi się o zasadzie "boks-stop", polegającej na umieszczeniu psa w klatce przez okres około 3 tygodni. Oprócz ograniczenia ruchu, podaje się różne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Długość leczenia jest różna. Pamiętam psa który wrócił do pełnej sprawności dopiero po około 2 miesięcach leczenia. Należy tu podkreślić dużą cierpliwość i dobrą współpracę ze strony właściciela psa. Niestety , dyskopatia ma charakter nawracający. Nigdy nie wiemy kiedy się znów pojawi.W niektórych przypadkach, lekarz weterynarii nie jest w stanie doprowadzać do regeneracji rdzenia ani do powrotu do sprawności psa. Istnieje jednak możliwość zakupu specjalnych wóżków umożliwiających ruch i względne funkcjonowanie takiego psa.
Czy można zapobiegać tej chorobie? Nie jesteśmy do końca w stanie tego zrobić. Owszem należy unikać chodzenia po schodach i gwałtownych ruchów. Starzenie się jest jednak czymś naturalnym, oby tylko to przebiegało we względym komforcie.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001-2003 phpBB Group
Theme created by
Vjacheslav Trushkin
Regulamin