Autor Wiadomość
neli
PostWysłany: Czw 22:22, 29 Gru 2005    Temat postu: Niemiecki terier myśliwski

Krótki rys historyczny: Po I wojnie świa­towej kilku aktywnych myśliwych opuści­ło Foxterrier Club by poświęcić się ho­dowli psa o najwyższych walorach użytkowych. Rudolf Friess, Walter Zangenberg i Carl-Erich Grunwald zdecydowali, że utworzą rasę norowców o umaszczeniu czarnym podpalanym. Lutz Heck Handenbeck dyrektor ogrodu zoologicz­nego podarował Walterowi Zangenbergowi cztery czarne podpalane teriery rzeko­mo czystej linii foksterierów. Od nich rozpoczęto hodować niemieckie teriery myśliwskie. Później do grona hodowców dołączył dr Hubertt Lackner. Po latach licznych eksperymentów hodowlanych otrzymano, dzięki krzyżowaniu staroangielskich szorstkowłosych terierów i te­rierów walijskich ustalony typ psa. Ho­dowcy zabiegali nie tylko o eksterier ale równocześnie o użytkowość, chodziło im o psa wszechstronnego, energicznego, głoszącego zwierzynę, lubiącego wodę, łatwego w układaniu i posiadającego in­stynkt myśliwski. W 1926 roku powołano do życia Deutsche Jagdterrier - Club. Tak jak dawni i dzisiejsi hodowcy niemieckich terierów myśliwskich przykładają wielką wagę do ich użytkowości na polowaniu, ciętości, odwagi i zrównoważenia charak­teru.



Wygląd ogólny: mały, najczęściej czarny podpalany, proporcjonalny pies myśliw­ski o zwartej budowie.



Ważne proporcje:

Stosunek obwodu klatki piersiowej do wysokości w kłębie: obwód klatki piersio­wej jest większy o 10 do 12 cm od wyso­kości w kłębie.

Długość tułowia/wysokość w kłębie: dłu­gość tułowia przekracza trochę wyso­kość w kłębie.



Charakter: odważny, wytrwały i nieustę­pliwy, pełen temperamentu, można na nim polegać, sympatyczny i posłuszny, nie ma w nim tchórzostwa ani agresji.



Głowa: wydłużona o kształcie nieco kli­nowatym, nie szpiczastym. Kufa jest nie­co krótsza od mógoczaszki mierzonej od stopu do guza potylicznego.

Mózgoczaszka: płaska i szeroka między uszami, węższa na przełomie oczu.

Stop: mało zaznaczony.

Trzewioczaszka:

Trufla nosowa: pasuje do kufy, nie powin­na być za mała i za wąska, nie rozłupana, czarna. U osobników brązowych jest brą­zowa.

Kufa: mocna o głębokiej żuchwie i silnie zaznaczonym podbródku.

Kości policzkowe: wyraźnie widoczne.

Wargi: ściśle przylegające i dobrze pigmentowane.

Uzębienie: zęby mocne, szczęka i żuchwa silne w regularnym i kompletnym zgryzie nożycowym. Siekacze szczęki przykry­wają w ścisłym kontakcie siekacze żu­chwy, są ustawione pod prostym kątem, za kompletne uzębienie psa uważa się 42 zęby.

Oczy: ciemne, małe, owalne, głęboko osadzone by zapobiec urazom, powieki są przylegające, spojrzenie o rezolutnym wyrazie, pełne zdecydowania.

Uszy: pół opadające w lekkim kontakcie z głową, wysoko osadzone, nie specjalnie małe, w kształcie litery "V".



Szyja: mocna, nie za długa, rozszerza­jąca się ku barkom, dobrze w nich osa­dzona.



Tułów:

Górna linia: prosta.

Kłąb: wyraźnie zaznaczony.

Grzbiet: prosty, mocny, niezbyt krótki.

Lędźwie: silnie umięśnione.

Zad: mocno umięśniony, płaski.

Klatka piersiowa: głęboka, dobrze wysklepiona, żebra nie za szerokie, długie, daleko do tyłu zachodzące ożebrowanie.

Linia dolna: wznosi się elegancką krzywą ku tyłowi, słabizny krótkie i mocne, lekko podciągające brzuch.

Ogon: Dobrze osadzony na przedłużeniu linii za­du, skrócony o około 1/3 winien być no­szony raczej poziomo, niż pionowo, nig­dy zagięły nad grzbietem. (W krajach w których obowiązują zakazy kopiowania ogona, dopuszcza się jego naturalną długość i wymaga noszenia w pozycji hory­zontalnej lub szablastej).



Kończyny:

Kończyny przednie:

Ogólny obraz: oglądane od przodu są proste, ustawione równolegle. Oglądane z profilu znajdują się odpowiednio pod kor­pusem. Odległość od ziemi do łokcia jest mniej więcej taka sama, jak od łokcia do kłębu.

Łopatki: skośne, skierowane do tyłu, dłu­gie i umięśnione. Dobrze kątowane w sta­wach barkowych.

Ramiona: tak długie jak to tylko możliwe, mocne, suche umięśnienie.

Łokcie: przyległe do tułowia, ani skiero­wane do wewnątrz, ani na zewnątrz. Do­bre katowanie w stawach łokciowych.

Przedramiona: proste, suche, dobre umięśnienie.

Stawy nadgarstkowe: mocne.

Śródręcza: lekko pochylone ku przodowi, kość raczej mocna niż delikatna.

Łapy: zwykłe szersze niż u kończyn tyl­nych, palce są ściśle przylegające, opu­szki dostatecznie grube, zwarte, wytrzy­małe i dobrze pigmentowane. Łapy są równolegle ułożone, tak w postawie jak w akcji, nie są skierowane ani na zewnątrz ani do wewnątrz.

Kończyny tylne:

Ogólny obraz: oglądane od tyłu są proste i równoległe, dobre kątowanie w stawach kolanowych i skokowych, kość mocna.

Uda: długie szerokie i muskularne.

Kolana: mocne o dobrym katowaniu.

Podudzia: długie, umięśnione i żylaste.

Stawy skokowe: nisko położone, silne.

Śródstopia: pionowo ustawione do podłoża, krótkie

Łapy: owalne w kształcie, prawie okrągłe o ściśle przylegających palcach, opuszki są wystarczająco grube, jędrne, zwarte i dobrze pigmentowane. Łapy są równole­gle ustawione w postawie i akcji nie są skierowane do środka ani na zewnątrz Ruch: wydajny z dobrym wyrzutem koń­czyn przednich i tylnych, płynny, równole­gły do osi korpusu, nie szczudłowaty



Skóra: gruba, ściśle przylegająca, bez śladu zmarszczek



Szata: prosta gęsta i szorstka lub gładka i ścisła



Umaszczenie: jest czarne, ciemnobrązo­we lub szaroczarny melanż ze złotorudymi wyraźnie ograniczonymi, czystej bar­wy znaczeniami nad oczami, na kufie i piersi, także na kończynach i wokół odby­tu. Ciemna lub jasna maska jest tak samo traktowana, małe białe znaczenia na pier­si i na palcach toleruje się.



Wzrost i waga:

Wysokość w kłębie: samce 33 do 40 cm, suki 33 do 40 cm

Waga: samce 9 do 10 kg, suki 7,5 do 8,5 kg



Wady:

Wszelkie odchylenia od standardu są traktowane jako wady i są oceniane w za­leżności od stopnia odstępstwa. Brak jed­nego lub dwu M3 nie jest uważane za wa­dę.



Wady poważne:

Wąska mózgoczaszka, wąska szpiczasta kufa, słaba cofnięta żuchwa, wąska szczęka, słabe uzębienia, każda nieregularność w ustawieniu siekaczy. Jasna lub plamiasta trufla nosowa. Jasne, zbyt duże lub wypukłe oczy. Uszy stojące, lekkie, zbyt małe lub cięż­kie, za nisko osadzone. Strome ustawienie przednich kończyn. Grzbiet wklęsły lub wypukły, zbyt krótki. Krótka klatka piersiowa (ożebrowanie). Zbyt wąski lub za szeroki front. Kończyny tylne stromo katowane, pod­stawione. Mocno i na zewnątrz lub pod ciało skiero­wane łokcie, śródręcze skierowane pal­cami do wewnątrz lub postawa francu­ska, krowia lub beczkowata pozycja tyl­nych kończyn, wąskie ich ustawienie za­równo w postawie jak i w ruchu, inochód, drepczący lub sztywny ruch. Łapy luźne, miękkie lub kocie. Zadarty, nisko osadzony lub opadający ogon. Włos krótki, wełnisty, rzadki lub cienki. Nieowłosiony brzuch i spodnia strona ud.



Wady dyskwalifikujące: Słaby charakter, lęk przy strzale lub przy zwierzynie. Przodozgryz lub tyłozgryz, siekacze w nierównych liniach, krzyżowy lub cęgowy zgryz, także częściowo. Brakujący ząb za wyjątkiem M3. Ektropium i entropium, oczy odmiennej barwy, błękitne lub żółte Umaszczenie niestandardowe (nie wy­mienione w standardzie). Wzrost poniżej lub powyżej standardowe­go.

Samce muszą mieć dwa jądra umie­szczone w worku mosznow

Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin